EuroHockey Club Champions Trophy (w) Belfast 2012

Pool Groups

Pool A

HC Victorya Smolevichi (BLR)

Grove Menzieshill (SCO)

MSC Sumchanka (UKR)

Acea Hockey San Saba Roma (ITA)

 

 

Pool B

ARA La Gantoise (BEL)

Pegasus HC (IRL)

HC Metrostry St.Petersburg (RUS)

Gintra Strekte Universitas (LTU)

Match Schedule & Results

Fri 06 April            
10:00 A HC Victorya Smolevichi     3 v 3  Grove Menzieshill
12:00 A MSC Sumchanka          4 v 0

Acea Hockey San Saba

14:00 B ARA La Gantoise           1 v 4 Pegasus HC
16:00 B HC Metrostry           3 v 1 Gintra Strekte Uni
             
Sat 07 April            
10:00 A

Acea Hockey San Saba

1 3 HC Victorya Smolevichi
12:00 A Grove Menzieshill 0 v 4 MSC Sumchanka
14:00 B Gintra Strekte Uni 2 2 ARA La Gantoise
16:00  Pegasus HC 2 v 2 HC Metrostry
             
Sun 08 April            
10:00 A

Acea Hockey San Saba  

v  5 Grove Menzieshill
12:00  MSC Sumchanka  4 v  4 HC Victorya Smolevichi
14:00 Gintra Strekte Uni  0  v  2 Pegasus HC
16:00 B HC Metrostry  1  2 ARA La Gantoise
             
Mon 09 April            
08:30    Acea Hockey San Saba  3 v  2 Gintra Strekte Uni
10:45    Grove Menzieshill   2  0  Ara La Gantoise 
13:00    HC Victorya Smolevichi  8 v  5 HC Metrostroy
15:15 FINAL    MSC Sumchanka  3 v  4 Pegasus HC

Match schedule last updated on 05 March 2012.

Note: The match schedule is subject to amendment at the discretion of the EHF or the Tournament Director

Tournament Awards

Player of the Tournament Bohdana Sadova MSC Sumchanka
GK of the Tournament Sharon Moffett Pegasus HC
Top Goal Scorer - 9 Goals Bohdana Sadova MSC Sumchanka
Top Goal Scorer - 9 Goals Yuliya Mikheichyk HC Victorya Smolevichi
Fair Play Award - shared Grove Menzieshill Pegasus HC

Tournament Goal Scorers

Player No Name Club  Total
11 Mikheichyk HC Victorya Smolevichi   9
8 Sadova MSC Sumchanka 9
14 Clement Grove Menzieshill 6
13 Beaney Pegasus HC 5
14 Kirilova  HC Metrostroy  4
28  Svezhentseva HC Metrostroy 
15 Boyles Pegasus HC 3
10 Faustini Acea San Saba Roma 3
16 Kulinkovich  HC Victorya Smolevichi  3
12 McMahon Pegasus HC 3
13 Beaney Pegasus HC 2
11 Juodyte Gintra Strekte 2
2 Kenstaviciute Gintra Strekte 2
15 Petrova HC Metrostroy 2
12 Vermeersch Ara La Gantoise  2
3 Campbell Grove Menzieshill  1
12 Carroll Grove Menzieshill 1
4 Chepikava HC Victorya Smolevichi 1
5 De Nayer Ara La Gantoise 1
8 Efimencova HC Metrostroy 1
15 Fawcett Grove Menzieshill 1
13 Gerniers Ara La Gantoise 1
4 Herbert Ara La Gantoise
13 Hlynenko MSC Sumchanka 1
6 Kernoz MSC Sumchanka 1
26  Kimeu  Acea San Saba Roma 1
2 Kiryanova HC Metrostroy 1
15 Matviyenko MSC Sumchanka 1
Moroz  MSC Sumchanka 
25 Pacella Acea San Saba Roma 1
6 Pakhanava HC Victorya Smolevichi
10   Piotukh  HC Victorya Smolevichi 1
14  Salenko   MSC Sumchanka  1 
15 Shcharbakova HC Victorya Smolevichi
26 Surgeoner Pegasus HC 1
19 Taunyte Gintra Strekte
9 Vasyukova MSC Sumchanka 1
13 Wylie Grove Menzieshill 1
9 Zhylianina HC Victorya Smolevichi 1